13 Mart 2018

Karadeniz Ordu Gezi Rehberi

ile admin

Karadeniz kıyısında yer alan gizli güzelliklerinden biri olan Ordu, geçmişi M.Ö. 7. yüzyıla kadar uzanan ve pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir güzergah. Kimmer, Pers, Makedon ve Milet gibi önemli uygarlıklar burada izler bırakmış ve kültürel dokunun gelişmesine yardımcı olmuş.

Türklere Anadolu’nun kapılarını sonuna kadar açan 1071 Malazgirt Zaferi sonrasında Türkler tarafından kontrol altına alınan şehrin isminin neden “Ordu” olduğuna dair de birçok rivayet bulunuyor. Bunlardan en meşhur olanı ise Giresun’un fethi esnasında Eskipazar bölgesinde 12 bin kişinin toplandığı ve bu nedenle bölgeye “ordu” ismi verildiği.

“Ordu nasıl bir yer?” diye soranlar için bu yazımızda Ordu’nun doğal güzelliklerinden ve tarihi zenginliklerinden bahsedeceğiz. Sizin için Ordu’da gezilecek yerleri incelediğimiz bir gezi rehberi hazırladık. Hazırsanız başlayalım ve Karadeniz’e doğru uzanalım.

Ordu Nerede? 

ordu-gezi-rehberi-ordu-nerededir

Karadeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biri olan Ordu, hem Orta Karadeniz hem de Doğu Karadeniz Bölgesi’nde ilçelere sahip. Fındık ile adından sıkça söz ettiren şehir; Ünye, Fatsa, Perşembe, Mesudiye gibi ilçeleriyle de tanınır. Peki, manzaralarıyla gönülleri çelen Ordu’ya ulaşım nasıldır?

Ordu’ya Nasıl Gidilir? 

orduya-nasil-gidilir

Karadeniz’in benzersiz güzelliklerine ev sahipliği yapan Ordu’ya kara yolu ve hava yolu ile ulaşım sağlanabiliyor. İstanbul – Ordu arası yaklaşık 900 km ve İstanbul’dan bu mesafeyi özel aracınızla E-80 yolu üzerinden 10 saate yakın bir sürede alabilirsiniz.

Ancak Ordu’ya daha hızlı şekilde ulaşmak isterseniz Ordu-Giresun Havalimanı’na uçabilirsiniz ve burada Garenta Ordu araç kiralama seçeneğinden faydalanarak geziniz boyunca rahat edebilirsiniz.

Şimdi, yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlayan Ordu’da görülecek yerler listesine göz atmaya ne dersiniz?


Ordu’da Gezilecek Yerler 

orduda-gezilecek-yerlerin-tavsiyeleri

Ordu, yemekleri, yeşili bol doğası ve kültürel değerleri ile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Özellikle metropol hayatındaki kalabalıktan ve gürültüden sıkıldıysanız Ordu seyahati sayesinde huzurla dolabilirsiniz. İşte, Ordu’da mutlaka görmeniz gereken bazı duraklar:

  • Boztepe
  • Hoynat Adası
  • Yason Burnu
  • Bolaman Kalesi


Eşsiz Bir Karadeniz Manzarası: Boztepe

ordu-gezilecek-yerler-boztepe

Boztepe, Ordu’da görülmesi gereken ilk durak konumunda. Denizden yaklaşık 450 metre yükseklikte bulunan Boztepe’ye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara karşılayacak. Kafe ve restoranların bulunduğu bu tepede hayli keyifli zaman geçirebilir ve eğer isterseniz buradan Ordu’ya özgü hediyelik eşyalar da alabilirsiniz.


Boztepe’ye Nasıl Gidilir?

Şehrin yamaçlarında bulunan Boztepe, Ordu’nun Altınordu ilçesine bağlı Şarkiye Mahallesi’nde yer alıyor. Boztepe’ye ulaşım için araçla Atatürk Bulvarı üzerinden yol alabilirsiniz.

Ayrıca Boztepe’ye teleferik aracılığıyla ulaşmak da mümkün. Yemyeşil ağaçların üzerinden geçeceğiniz bir yolculuk yapmak isterseniz Atatürk Parkı’nda bulunan teleferik aracılığıyla Boztepe’ye çıkmanızı öneririz.


Kuş Cenneti: Hoynat Adası 

hoynat-adasina-nasil-gidilir

Hoynat Adası, Samsun – Ordu arası gezilecek yerlerden biri. Son yıllarda hayli ünlenen bu ada, Türkiye’deki kuş cennetlerinden biri olarak biliniyor. Masmavi bir denizin üstünde ışıldayan Hoynat Adası, “tepeli karabatakların” Türkiye’de yuva yaptığı tek alan konumunda.

Hoynat Adası’na Nasıl Gidilir? 

Hoynat Adası, Perşembe ilçesinin sınırları içerisinde yer alıyor. Ordu merkezden gelecek olanlar Perşembe yolunu takip ederek Hoynat Adası’na ulaşım sağlayabilir. Samsun’dan Hoynat Adası’na gelecek olanlar ise Fatsa çıkışından sonra Perşembe sahil yolunu takip edebilirler.

Gizli Bir Hazine: Yason Burnu 

yason-burnuna-nasil-gidilir

Yason Burnu, Ordu’da doğal güzelliğiyle nefes kesen duraklardan biri. Efsanelere konu olan bu lokasyon, 1. derece arkeolojik, 2. derece doğal sit alanı özelliği taşıyor. Mavinin ve yeşilin buluştuğu bu enfes güzergah, aynı zamanda bir yarımada konumunda.

Yason Burnu’nda güneşin doğuşunu ve batışını izlemek unutulmaz bir deneyim, bizden söylemesi. O yüzden buraya giderken fotoğraf makinelerinizi hazırlamayı unutmayın. Ayrıca burada görülmeye değer tarihi bir kilise bulunuyor, onu da ziyaret etmenizi öneririz.

Yason Burnu’na Nasıl Gidilir?

Şehir merkezine 40 kilometre uzaklıkta bulunan Yason Burnu kesinlikle görülmeye değer bir durak. Perşembe ilçesi sınırlarında bulunan Yason Burnu’na ulaşım için D010 yolu üzerinden yaklaşık 50 dakikalık bir yolculuğa çıkmanız yeterli.

Tarih Sayfalarından Bir Yapı: Bolaman Kalesi 

bolaman-kalesine-nasil-gidilir

Pontus Rum İmparatorluğu döneminde yapılan Bolaman Kalesi, karakol görevi görmesi ve gözlem faaliyetleri yürütülmesi amacıyla inşa edilmiş. İç ve dış olmak üzere 2 bölümden oluşan kalenin yapımında kesme taşlar kullanılmış. 18. yüzyılda ise iç kalenin üzerine ahşap bir konak inşa edilmiş. Kademoğlu Konağı olarak bilinen bu ev, çift cumbalı olarak yapılmış.

Ordu’nun önemli tarihi eserlerinden olan bu yapıyı görmeden seyahatinizi tamamlamamanızı öneriririz.

Bolaman Kalesi’ne Nasıl Gidilir? 

Ordu merkeze 40 km uzaklıkta bulunan Bolaman Kalesi, Ordu – Samsun kara yolu üzerinde bulunuyor. Aracınızla D010 yolu üzerinden yaklaşık 30 dakikada Bolaman Kalesi’ne ulaşım sağlamanız mümkün.