1 Mayıs 2020

Kadıköy 2020

ile admin

Kadıköy Gezi Rehberi 2020

Kadıköy; canlı ve renkli semt yaşamı, çarşısı, öğrenci nüfusu, kültür ve sanat etkinlikleri, gece hayatı, alışveriş merkezleri, tarihi binaları, deniz kenarı dinlence ve yeme içme yerleri ve vapur iskeleleri ile birlikte İstanbul’un Anadolu yakasında Boğaziçi girişinde bulunan popüler ilçelerinden birisi. Kadıköy, aynı zamanda İstanbul’da deniz ulaşımının önemli bir kavşağı konumunda.

Kadıköy’ün tarihine baktığımızda, Kadıköy tarihte antik Kalkedon yerleşim birimi ve M.S. 5. yüzyıl Hıristiyan dünyasının önemli konsül toplantılarına ev sahipliği yapmış olduğunu görüyoruz. Günümüzde Kadıköy, yat kulüpleri ve marinaları, geniş caddeleri, sayısız alışveriş imkanları ve güzel sahilleri ile ziyaretçilerine güzellikler sunmakta.

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Kadıköy’ün Semtleri Hangileridir?

Kadıköy ilçesinin semtleri; Bostancı, Caddebostan, Caferağa, Eğitim, Erenköy, Fenerbahçe, Feneryolu, Fikirtepe, Göztepe, Koşuyolu, Kozyatağı, Merdivenköy, Ondokuzmayıs, Osmanağa, Rasimpaşa, Sahrayıcedit ve Suadiye‘dir.

Kadıköy’de Ne Yapılır? – Kadıköy ve çevresi Gezilecek Yerler

Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi

Kadıköy’ün en önemli ve popüler alanı Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi. Kadıköy Çarşı alanı Anadolu’nun Beyoğlu’su olarak da adlandırılmakta. Kadıköy çarşısı içerisinde manavlardan balıkçılara, baharatçılardan pastanelere, restoran ve kafelere çok sayıda dükkan ve mağaza bulunmakta.

Kadıköy Çarşısı içinde yer alan Tellalzade Sokağı da, özellikle antika dükkanları, sahaf ve eski kitap satan yerleri ile popüler. Buradan Bahariye Caddesi’ne doğru gidildiğinde ise diğer bir popüler sokak olan Sanatçılar Sokağı ziyaretçilerin karşısına çıkar. Burada da pek çok ressam seramik ustası ve heykeltıraşların hem ürettiği hem de ürettikleri eserleri sattığı dükkanlar bulunmaktadır.

Kadıköy Gezi Rehberi 2019
Bahariye Caddesi

Araç trafiğine kapalı olan ve Kadıköy’ün popüler mekanlarından birisi olan Bahariye Caddesi de, aynı zamanda Anadaolu Yakası’nın İstiklal Caddesi olarak adlandırılmakta. Tramvay yolu da var. Bahariye Caddesi her daim canlı ve kalabalık. Çok sayıda alışveriş ve yeme içme yerleri ile çok sayıda tarihi bina ve kilise mevcut. Bahariye Caddesi’ndeki en dikkat çeken yapı ise Süreyya OperasıAyrıntılı bilgi >> Bahariye Caddesi

Süreyya Operası

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Süreyya İlmen Paşa tarafından 1927 yılında opera binası olarak tasarlanıp opera, tiyatro ve balo salonu olarak yaptırılan, ancak uzun yıllar boyunca yalnızca sinema olarak kullanılan Süreyya Operası, Bahariye Caddesi’nin en dikkat çeken tarihi yerlerinden. Süreyya Operası, sonraki yıllarda yapılan çalışmalar sonucunda Kadıköy’ün ve Anadolu Yakası’nın 1’inci, Türkiye’nin ise 6’ncı Opera Binası olarak hizmet vermekte.

Süreyya Operası’nın cephesi sanat, trajedi ve komedi perilerinin oymalarıyla süslü, içerisi de aynı şekilde çok güzel ve görülmeye değer. Binanın heme yanıbaşında ise Vodvil adını taşıyan mermer bir heykel duruyor. Adres: Bahariye Cad. Caferağa Mah. No:29, Kadıköy. Telefon: 0 216 346 15 31 (3 hat). Güncel etkinlik takvimi >> http://www.sureyyaoperasi.kadikoy.bel.tr/Duyurular.aspx?id=2

Boğa Heykeli

Kadıköy’ün en önemli simgelerinden ve buluşma yerlerinden birisi olan, Bahariye caddesinin girişinde yer alan Boğa Heykeli’nin oldukça ilginç bir tarihi vardır. Muhtemelen pek çoğumuz bilmiyor. Aslında adı Dövüşen Boğa Heykeli. Farklı rivayetler olsa da, özet olarak, Boğa Heykeli ilk olarak 1860’larda Paris’te Fransız bir heykeltraş tarafından Fransızların Almanları yendiği savaşı simgelemek için yapılmış. Gücü simgelemektedir.

Kadıköy Gezi Rehberi 2019Ancak 1870’lerde bu sefer Almanların Fransızları yenmesiyle Almanya’ya gider. Sonrasında Alman imparatoru tarafından 1917 yılında dostluk simgesi olarak İttihat ve Terakki Cemiyeti’ne, İttihat ve Terakki Cemiyeti’nce de Enver Paşa’ya hediye edilir.

1’inci Dünya Savaşı sonunda Enver Paşa’nın yurt dışına gitmesiyle birlikte heykel Enver Paşa’nın sarayının bahçesinde unutulur. Bundan yaklaşık 50 yıl kadar sonra ise Taksim’de Hilton Otel’in bahçesine, sonrasında Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın önüne ve daha da sonra Taksim Gezi Parkı’na taşınır. 1970’li yıllarda Kadıköy Belediyesi’ne taşınır ve burada yaklaşık 20 yıl kaldıktan sonra şimdiki 1990’lı yılların başında şimdiki yerine taşınır. Paris’ten Kadıköy’e 150 yılı aşkın bir sürede çok gezmiştir ve göreceğiniz üzere sıradan bir heykel değildir.

Osmanağa Camii

Kadıköy’ün gezip görülecek güzel camilerinden birisi olan Osman Ağa Camii, Sultan I.Ahmed döneminde (1603-1617) Babüssaade Ağası Osman Ağa tarafından yapılmış. Ahşap yapıya sahip olan cami sonrasında ise Sultan II. Mahmut tarafından 1811 yılında yenilenmiş.

Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi

Kadıköy Çarşısı’nın küçük meydanında yer alan Ayia Efimia Rum Ortodoks Kilisesi; ilk olarak 1694 yılında yapılmış olup tarihi 1830’lu yıllara dayanmakta. Hikayeye göre Ayia Efemia, döneminde pagan tanrılarına tapılmasına uymayıp Hıristiyanlığı seçmiş birisiymiş ve bu direnci sebebiyle de 305 yılında işkencelere maruz bırakılıp öldürülmüş.

Akmar Pasajı

Eskiler bilir. Akmar Pasajı, Kadıköy’e gelen herkesin mutlak bir uğrak noktasıydı. Özellikle heavy metal tutkunlarının kaset, CD, t-shirt buldukları ve kafeteryaları ile müzik marketlerinde eğlenceli vakit geçirdikleri bir pasajdı. Ancak son yıllarda Akmar Pasajı tamamen değişti ve artık yerini kitapçılara bıraktı. Özellikle öğrencilerin ve kitap sevenlerin popüler bir uğrak noktası haline geldi. Konum >>

Haydarpaşa Garı ve İskelesi

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Kadıköy’ün kuzey tarafında bulunan Haydarpaşa; en çok Haydarpaşa Garı ve Haydarpaşa Vapur İskelesi ile bilinir. Haydarpaşa’nın adını, Kanuni Sultan Süleyman’ın sadrazamı ve buradaki üzüm bağlarının sahibi Hadım Haydar Paşa veya Sultan III.Selim’in sadrazamı olan buraya kışlayı inşa ettiren Haydar Paşa’dan aldığı bilinmekte.

Kadıköy’e vapurla gelenlerce görkemiyle ilk göze çarpan Haydarpaşa Garı, Berlin’den Bağdat’a demir yolu projesi kapsamında 1908 yılında Alman mimarlar tarafından planlanıp anıtsal bir bina olarak inşa edilmiştir. Haydarpaşa’ya vapur ile gelmenin en eğlenceli ve güzel bir tarafı da, mendirek boyunca yüzlerce karabatak ve gri balıkçıl kuşlarını gözlemlemek ve martıları beslemektir.

Selimiye Kışlası ve Florence Nightingale Müzesi

Haydarpaşa tarafında diğer göze çarpan büyük yapılar ve eserler ise; ticari liman tesisleri arkasındaki tepelerdeki iki büyük binadan saat kuleli olanı eski Haydarpaşa Lisesi ve diğeri büyük ve 4 kuleli olanı 19 yy.da inşa edilmiş olan Selimiye Kışlası.

Kışla, adını ilk olarak 1799 yılında, devamlı olarak problem çıkaran Yeniçerilerin yerine yeni bir ordu kurmak üzere Sultan III.Selim’den almış, sonrasında 1808 yılında çıkan yangında büyük hasar alan yapı, 1825 yılında Sultan II.Mahmud tarafından yeniden inşa ettirilmiş. tarafından Kırım Savaşı esnasında (1853-1856) buradaki yaralılara hemşirelik yapan Florence Nightingale anısına, kaldığı oda, kulelerin birisinde Florence Nightingale Müzesi olarak aynen o günkü gibi korunmakta.

Moda

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Kadıköy sahilleri de her zaman kalabalık olup özellikle gençlerin gözde mekanı konumunda. Kadıköy’de iskeleden başlayıp kıyı istikametinde sahil yolundan yürüdüğünüzde belli bir süre sonra meşhur Moda sahiline ulaşıyoursunuz. Moda, sakin ve deniz kenarı güzel bir yer olup aynı zamanda İstanbul’un en hoş yerleşim birimlerinden birisi. Burada yukarı taraflara çıkıp çevredeki banklarda veya çay bahçelerinde oturup gün batımını izlemek Moda’da çok ideal ve dinlendirici bir aktivite. Ayrıca Moda’ya gelmişken Barış Manço’nun evini de ziyaret edebilirsiniz.

Barış Manço Evi

Eskiler bilir, Kadıköy Moda denilince akla rahmetli Barış Manço (1943-1999) gelirdi. Barış Manço’nun adresi ise meşhur tabirle “Barış Manço, 81300, Moda” idi. Moda’da bulunan Barış Manço Evi, büyük sanatçının anısına Kadıköy Belediyesi tarafından müze-ev olarak düzenlenmiş.

Romantika Fenerbahçe Parkı

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Romantika Fenerbahçe Parkı, Kadıköy Fenerbahçe semtinde İstanbulluların çok sık uğradığı bir park olup aynı zamanda popüler İstanbul parkları arasında. Kapalı ve açık mahalleriyle seçkin dinlence yerlerinden birisi. Kalamış Marina’ya komşu olan park, bir adanın üzerinde bulunmakta ve buradan Fenerbahçe Burnu’na bir köprüyle bağlanmakta.

Bağdat Caddesi

Bağdat Caddesi, İstanbul’un Anadolu yakasında bulunmakta ve yine İstanbul’un en popüler caddelerinden birisi konumunda. Geçtiğimiz yıllarda dünyanın 4. en iyi alışveriş caddesi seçilen Bağdat Caddesi, özellikle lüks mağazaları ve gece kaliteli ve lüks cafe ve restoranlarında eğlenceli yaşamıyla dikkati çekmekte.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Kadıköy Gezi Rehberi 201923 Nisan 2005 yılında Sunay Akın tarafından kurulan, 1700’lü yıllardan günümüze oyuncak tarihinin en gözde örneklerinin sergilendiği İstanbul Oyuncak Müzesi, Göztepe’de tarihi bir köşkte yer almakta. Müzede Sunay Akın tarafından 20 yılda 40’ı aşkın ülkedeki antikacılardan ve açık artırmalardan satın alınan oyuncaklar sergilenmekte.

Kadıköy’e gelip de İstanbul Oyuncak Müzesi’ni görmeden Kadıköy’den ayrılmamanızı tavsiye ederiz. İstanbul Oyuncak Müzesi Pazartesi günleri kapalıdır. Adres: Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı No:17, Göztepe, Kadıköy. Tel: 0 (216) 359 45 50 – 51

Kadıköy Gezi Rehberi 2019

Kadıköy’de Kültür ve Sanat Merkezleri

Kadıköy’de yetişkin oyunu, çocuk oyunu, konser, seminer/konferans, söyleşi-imza, sempozyum, anma programı, bale/gösteri, sergi, festival/şenlik, sertifika-ödül töreni, atölye çalışması, okul gösterisi ve toplantı/eğitim programı gibi kültür ve sanat etkinliklerine katılmak için çok sayıda mekan var.

Kadıköy Belediyesi’ne ait Süreyya Operası, 19 Mayıs Kültür Merkezi, Kozyatağı, Barış Manço, Halis Kurtça ve Caddebostan Kültür Merkezleri bu mekanlardan en popüler olanları olarak sıralanabilir. Kadıköy’deki kültür ve sanat etkinlikleri takvimini toplu olarak http://kultursanat.kadikoy.bel.tr/tr/kadikoyde-kultur-sanat adresinden görebilirsiniz.

Kadıköy’de Yeme İçme, Ne Yenir? Popüler Restoran ve Kafeler

Kadıköy’de yeme içme imkanları çok çeşitli. Kadıköy’ün sahilinde, iç tarafta Kadıköy Çarşısı ve Bahariye Caddesi bölgesinde, yanıbaşındaki Moda sahilinde çok sayıda kaliteli çay bahçesi, cafe ve restoran bulabilirsiniz. Muvakithane caddesinde bulunan Baylan Pastanesi, Güneşlibahçe sokakta bulunan Çiya (kebap ve ev yemekleri), Kadıköy iskelesinde bulunan Denizatı Restaurant – Cafe, Moda’daki Viktor Levi Şarap Evi ve Dondurmacı Ali Usta, Kadıköy ve çevresindeki popüler yeme içme mekanlarından.

Ayrıca Kadıköy çarşısı içerisinde Serasker sokakta bulunan Türk Kahvesi mekanlarını da denemenizi tavsiye ederiz. Kadıköy, ayrıca Taksim ile birlikte Vegan ve Vejetaryenler için İstanbul‘da en çok restoran ve market barındıran bir semtlerden birisi.

Kadıköy’de Gece Hayatı

Kadıköy gece hayatı‘da oldukça renkli ve İstanbullular için Anadolu yakasının gözdelerinden. Kadıköy‘de eski ahşap evlerin yer aldığı Kadife Sokak, aynı zamanda Barlar Sokağı olarak da adlandırılmakta ve paralelindeki Moda caddesi ile birlikte Kadıköy’ün popüler gece ve eğlence hayatı mekanlarındandır. Burada çok sayıda kaliteli eğlence mekanları ve canlı müzik barları bulabilirsiniz.

Moda caddesinde bulunan Monks, Komodor, Dora King Gastro Pub ve Zeplin Pub & Delicatessen ile Kadife sokakta bulunan Arkaoda, Karga, İncir Pub, Hera, Zincir, Lal, Teachers Pub ve Buddha Bar, Kadıköy popüler cafe, pub ve barları arasında en popüler olanlarıdır.

Kadıköy’e Ulaşım – Kadıköy’e Nasıl Gidilir?

Kadıköy’e ulaşım çok kolay. İstanbul’un pek çok yerinden Kadıköy’e İETT Belediye Otobüsleri çalışmakta. Ayrıca Metrobüs var.

Kadıköy’e Eminönü, Karaköy ve Beşiktaş‘tan Şehirhatları Vapurları, Beşiktaş’tan tekneler ve Sirkeci’den Marmaray ile Üsküdar’a geçerek, Üsküdar‘dan Sarı Dolmuşlar ile Kadıköy’e ulaşım sağlamak mümkündür. Taksim‘den de Sarı Dolmuşlar ile Kadıköy’e ulaşım sağlayabilirsiniz.

Raylı sistemler için İstanbul Raylı Sistemler Haritası, İETT Belediye Otobüs sefer ve durakları için İETT Hat ve Durak Arama ve şehir hatları vapurları için İstanbul Şehir Hatları Vapur Seferleri sayfasına bakabilirsiniz. İstanbul’da araç kiralama da kullanabilirsiniz.