24 Ekim 2018

Sultan Ahmet Camii, İstanbul

ile admin

Sultan Ahmet Camii, İstanbul

Dünyada ‘Blue Mosque‘ adıyla tanınan Sultan Ahmet Camii, İstanbul’da Osmanlı’dan kalma en görkemli yapılardan biri. Bu ismini içinde bulunan elle boyanmış mavi fayanslarından alan cami, Ayasofya’nın hemen yanı başında yer alıyor.

İçindeki muhteşem süslemelerle, devasa kubbesiyle, minareleriyle, ihtişamıyla yapıldığı günden beri adından söz ettiren yapı; bugün hala tarihi şehirdeki en önemli turistik yerlerden biri.

Sultanahmet-Camii-Istanbul

Sultan Ahmet Camii tarihi

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Sultanahmet Camii’nin tarihi 17. yüzyıla uzanıyor. Caminin yapılması fikri henüz 14 yaşında iken Osmanlı tahtına oturan Sultan I.Ahmet’in, o zamana kadar görülmemiş güzellikte bir mabed yapmaya karar vermesiyle ortaya çıkmış.

Yapımına 1609 yılında tarihi At Meydanı’nda başlanan caminin inşasında dönemin ünlü mimarı, Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkâr Mehmet Ağa görev almış. Her köşesi ayrı bir sanatla yapılan caminin inşası tam 7 yıl sürmüş.

Sultan-Ahmet-Camii

Kalem işi süslemeler, simetrik kubbeler, motifleriyle bir şaheser olan yapı içindeki 20 binden fazla el yapımı İznik seramiğiyle dikkat çekiyor. Seramikleri nedeniyle iç yapısı mavi renk ağırlıkta olan yapı, yabancılar arasında bu sebeple ‘Blue Mosque’ olarak tanınıyor.

Yapıldığı güne kadar yapılmış camilerin en büyüğü ve en güzeli olarak bilinen Sultan Ahmed Camii 5 ana kubbeden, 6 minareden ve sekiz ikincil kubbeden oluşuyor. Caminin süslemeleri arasında çoğu zamanın en büyük hattatı olarak kabul edilen Seyyid Kasim Gubari’nin yaptığı Kur’an ayetleri bulunuyor. Osmanlı mimarisinin doruk noktası olarak gösterilen caminin içinde ayrıca 200’den fazla vitray penceresi de mevcut.

Geniş avlulu ön cephesinde altı sütunlu şadırvan bulunan caminin dış avlusunda ayrıca bir medrese, bir Daru-l Kurra, bir Muvakkithane, bir Sıbyan Mektebi, bir arasta, bir hamam, bir imaret, Darü’ş-Şifa ve türbe de bulunuyor.

 

Sultanahmet-Camii

Sultan Ahmet Camii nerede

Tarihi Yarımada’da yer alan Sultan Ahmet Camii İstanbul’un Fatih semtinde, şehirdeki en eski meydan olarak bilinen At Meydanı’nda bulunuyor.

Sultan Ahmet Camii’ne nasıl gidilir

Dünyanın en etkileyici anıtlarından biri olan Sultan Ahmet Camii’ne gitmek için en kolay ulaşım aracı tramvay. Kabataş ya Bağcılar yönünden kalkan herhangi bir tramvayla Sultanahmet durağında indiğinizde Sultanahmet Camii’nin muhteşem mimarisiyle karşılaşıyorsunuz. Bunun yanında Sultanahmet Camii’ne ‘Kumkapı’ ya da ‘Çatladıkapı’ duraklarından geçen otobüslerle de ulaşabilmek mümkün.