24 Mart 2019

Ayasofya Müzesi Gezisi

ile admin

Ayasofya Müzesi Gezisi: İstanbul’un Tarihi Değeri

Ayasofya, dünya mimarlık tarihinin günümüze kadar ayakta kalan en önemli eserlerinden ve en çok ziyaret edilen yapılarından. Görkemi, mimarisi, tarihsel ve kültürel değeri ile sanat dünyası açısından da hayli özel olan bu yer, İstanbul’un eşsiz simgelerinden biri.

Dünya harikalarından biri olarak kabul edilen ve “Hagia Sophia” olarak da bilinen yapı, yerli ve yabancı turistlerin İstanbul’daki uğrak noktalarından. Buraya yapılacak bir gezi ile tarihin kapısını aralamak ve tarihi yarımadada dolaşarak gündüz düşlerine dalmak mümkün.

Peki, İstanbul’un tarihi değerlerinden biri olan bu benzersiz yapı hakkında neler bilmek gerekiyor? Sanat ve mimarlık tarihi açısından benzersiz olan bu yapıya doğru gitmeye ve Ayasofya turu yapmaya ne dersin? Eğer kültür ve sanata doyamayan bir gezginsen bu Ayasofya gezi yazısı tam sana göre. Haydi başlayalım, tarihin içine dalalım.

Ayasofya Müzesi Nerede?

ayasofya-muzesi-nerede

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Ayasofya Müzesi, tarihe ışık tutan kutsal anıtlardan biri konumunda. İstanbul’un ünlü tarihi yarımadasında bulunan Ayasofya Camii Müzesi, İstanbul şehrinin kurulup geliştiği bölgenin tamamını kapsayan Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet’te yer alıyor.

Ayasofya Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

ayasofya-muzesine-nasil-gidilir

Ayasofya Müzesi’ne gitmek için birçok alternatif mevcut. Ayasofya Müzesi’ne tramvay hattı ile Gülhane ya da Sultanahmet duraklarını kullanarak ulaşabilirsin. Anadolu yakasından geleceksen de vapur ile Kadıköy’den ya da Üsküdar’dan Eminönü’ne geçebilir, buradan da tramvay hattına aktarma yapabilirsin.

Ayrıca şehir içinde çalışan otobüsler ile İstanbul’un her noktasından Eminönü’ne ulaşmak mümkün. Eminönü’ne ulaştıktan sonra ise istersen Sultanahmet’e doğru yürüyebilir, istersen de tramvay ile yoluna devam edebilirsin.

Başka şehirlerden gelip Ayasofya Müzesi’ni ziyaret etmeyi düşünen kültür-sanat meraklılarının ise öncelikle İstanbul uçuşlarına katılması gerekiyor. Türkiye’nin birçok noktasından İstanbul’a uçuşlar düzenleyen Pegasus, gezginlere hızlı ve ekonomik bir uçuş deneyimi sunuyor.

Ayasofya Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

ayasofya-muzesi-tarihcesi

Ayasofya (Hagia Sophia), eski Yunan dilinde “Kutsal Bilgelik” anlamına geliyor. Burası tarihte ilk kez Roma İmparatoru Büyük Konstantin’in, imparatorluk merkezini İstanbul’a taşıma isteği üzerine 325 yılında yaptırılmış.

360 yılında meydana gelen depremden sonra ise Konstantin tarafından yeniden yaptırılan yapı, Büyük Kilise (Megale Ekklesia) olarak adlandırılmış. 5. yüzyıldan itibaren ise Ayasofya (Kutsal Bilgelik) olarak tanımlanmış.

Bizans İmparatoru Justinianos zamanında ise dönemin ünlü mimarları Anthemios (Tralles) ve Isidoros (Miletus) tarafından yeniden inşa edilen Ayasofya günümüzdeki görünümüne kavuşmuş. Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u 1453’te fethetmesi sonrasında ise Ayasofya, camiye çevrilmiş ve 482 yıl boyunca cami olarak hizmet vermiş.

1935 yılında ise Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Bakanlar Kurulu kararıyla Ayasofya, müzeye çevrilmiş. Günümüzde müze olarak kullanılan yapı, dünyanın sayılı müzelerinden biri konumunda.

Ayasofya’nın Mimari Özellikleri: Dünya Harikası Bir Yapı

ayasofya-muzesi-mimarisi

Ayasofya ihtişamlı mimarisiyle insanları büyüleyen bir yapı. Mekan 1 orta nef, 2 yan nef ve 2 nartekse sahip. Yapının kapıları meşe ağacından yapılmış ve Bizans döneminin izlerini taşıyor. Ayasofya’nın görkemli tunç kapısı ise Tarsus’taki Hellenistik bir tapınaktan bu yapıya özel olarak getirtilmiş.

Tuğladan yapılan Ayasofya’nın kubbesi yerden 55.6 metre yükseklikte. Bu kubbe, 40 kaburga ve 40 devasa pencereden oluşuyor. Ayrıca içerisindeki 107 adet sütunun 40’ı alt katta, 67’si ise galeride yer alıyor.

Duvarları kaplayan renkli mermerler Mısır, Tesalya, Eğriboz ve Marmara Adası gibi yerlerden getirilmiş. Yapının mozaikleri de dikkat çekici. Apsis, kucağında çocuk İsa’yı tutan zarif bir Meryem figürüyle süslü. 9. yüzyıla ait olan bu mozaik, Ayasofya’da yapılmış en eski figürlü mozaik olma özelliğini taşıyor.

Galeriler seviyesindeki duvarlara asılmış ve deri üzerine yapılmış büyük diskler ile kubbedeki yazıt ise yapının cami olarak kullanıldığını ifade ediyor. 19. yüzyıl ortalarında dönemin büyük ustaları tarafından yazılan bu kaligrafiler şaheser niteliğinde.

Ayasofya camiye çevrildikten sonra Fatih Sultan Mehmet tarafından, yarım kubbelerden birinin üzerine ahşap bir minare yaptırılmış. Bu minare ne yazık ki günümüze kadar ulaşamamış.

Güneydoğuda bulunan tuğla minarenin, biçim bakımından incelendiğinde Fatih Sultan Mehmet ya da II. Bayezid dönemine ait olduğu söylenebilir. Bab-ı Hümayun tarafındaki minarenin ise Edirne’deki Selimiye Camii minarelerine benzerliğinden dolayı II. Selim döneminde Mimar Sinan tarafından yapıldığı düşünülüyor.

Güneybatı ve kuzeybatı yönündeki eş minareler ise Sultan III. Murad zamanında yine Mimar Sinan tarafından yapılmış.

Ayasofya’nın Önemi: Tarihi Yarımadanın İncisi

ayasofyanin-önemi

Ayasofya, her şeyden önce mimari yapısıyla ve boyutuyla önem taşıyor. Çünkü yapıldığı dönemde hiçbir bazilika planlı yapı, Ayasofya’nın kubbesinin boyutundaki bir kubbeye ve böylesi büyük bir iç mekana sahip değilmiş.

Dünyanın en eski katedrali olarak da kabul edilen Ayasofya, yapıldığı dönemden itibaren yaklaşık 1000 yıl boyunca dünyanın en büyük katedrali unvanını korumuş. Yüzyıllar boyunca ibadet yeri olarak kullanılan bu yapı, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinden sonra da önemini aynı şekilde koruyan Ayasofya; 916 yıl kilise, 482 yıl ise cami olarak kullanılmış kutsal bir mekan.

Ayasofya Müzesi’nin Giriş Ücreti Ne Kadar?

Ayasofya Müzesi’nin giriş ücreti 2019’da 72 TL olarak belirlenmiş. Ancak bazı şartları karşılayan ziyaretçiler Ayasofya Müzesi’ne ücretsiz giriş hakkı elde edebiliyor.

Ayasofya Müzesi’ne Kimler Ücretsiz Girebilir?

 1. 18 yaş ve altındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gençler ve çocuklar ile bu yaş grubundaki öğrenci gruplarına refakat eden öğretmenler
 2. 65 yaş ve üstü Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 3. Gaziler ve refakatindeki anne, baba, eş ve çocukları ile şehit yakını kimlik kartı sahipleri
 4. T.C. vatandaşı ve yabancı engelliler ile bir refakatçileri (görünür bir engel ve/veya belge ibrazı ile)
 5. Er ve erbaşlar
 6. ICOM ve ICOMOS ile UNESCO kartı sahipleri
 7. Yerli ve yabancı basın kimlik kartı sahipleri
 8. Seyahat acentesi sahipleri veya sorumlu müdürleri
 9. Kültür ve Turizm Bakanlığı kokardına sahip profesyonel turist rehberleri
 10. Kültür ve Turizm Bakanlığı personeli ve emeklileri ile refakatlerindeki anne, baba, eş ve çocukları
 11. 8 yaş ve altındaki yabancı uyruklu çocuklar
 12. Hayatboyu Öğrenme Programı çerçevesinde Comenius Okul Ortaklıkları ile Erasmus Öğrenci Değişim Programı kapsamındaki gruplar ile bu gruplara refakat eden öğretmenler

Ayasofya Müzesi’ne Müzekart ile Girebilir miyim?

Ayasofya Müzesi’ne giriş Müzekart ile yapılabiliyor. Eğer bir Müzekart’ın yoksa fotoğraflı T.C. kimlik belgen ile T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müze ve ören yerlerinden Müzekart alabilirsin. Detaylı bilgi için Müzekart sayfasını ziyaret edebilirsin.

Ayasofya Müzesi’ni Hangi Saatler Arasında Ziyaret Edebilirim?

ayasofya-giris-saatleri

Ayasofya Müzesi’nin ziyaret saatleri bilgisi için aşağıdaki tablodan yararlanabilirsin. Ancak müzede yaz-kış tarifesinin uygulandığını hatırlatmakta fayda var. Ayrıca her gün ziyarete açık olan müze, sadece Ramazan ve Kurban bayramlarının birinci günü yarım gün ziyarete kapalı. Güncel bilgiler için Ayasofya Müzesi resmi web sitesine göz atmayı unutmamanı tavsiye ediyoruz.

Günler Açılış Kapanış
Pazartesi 09:00 17:00
Salı 09:00 17:00
Çarşamba 09:00 17:00
Perşembe 09:00 17:00
Cuma 09:00 17:00
Cumartesi 09:00 17:00
Pazar 09:00 17:00

Ayasofya Müzesi; her gün 09:00’da kapılarını açıyor, yaz sezonu haricinde saat 17:00’de kapanıyor. Seyahat planını bu bilgiler doğrultusunda yapabilirsin.